Środki Przymusu Bezpośredniego – Faktyczne i etyczne podstawy stosowania

Bezpieczeństwo  |  Środki przymusu bezpośredniego

16 godz / 2 dni Min 15 / Max 20 uczestników Stacjonarna, część teoretyczna i praktyczna A - podstawowy

Cele i korzyści

Celem szkolenia jest rozwój kompetencji w obszarze umiejętności stosowania środków przymusu bezpośredniego. Nasz program umożliwia poznanie kluczowych aspektów prawnych i zasad adekwatności użycia środków przymusu, a także zdobycia umiejętności minimalizacji skutków takich działań w kontekście etycznym. Na szkoleniu uczestnicy opanują sztukę dokumentowania działań jako materiałów dowodowych, a dzięki praktycznej części szkolenia, będą doskonalić umiejętności w realistycznych scenariuszach.

Grupa docelowa

Szkolenie przeznaczone dla osób uprawnionych do stosowania środków przymusu bezpośredniego w swojej pracy.

Zakres szkolenia

Szkolenie łączy teorię z praktyką dotyczącą środków przymusu bezpośredniego. W części teoretycznej uczestnicy zdobywają wiedzę o regulacjach prawnych, zasadach adekwatności oraz zakazu tortur. Omawiane są także normy etyczne oraz moralne aspekty stosowania środków przymusu przez funkcjonariuszy. Uczymy dokumentowania użycia przymusu jako dowodów w badaniach zasadności a w części praktycznej uczestnicy utrwalają zdobyte umiejętności w symulacjach praktycznego użycia przymusu.

Program szkolenia

Szkolenie składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej – aby dostarczyć uczestnikom pełniejsze zrozumienie zagadnień związanych z użyciem środków przymusu bezpośredniego.

W pierwszej części, poświęconej aspektom teoretycznym, uczestnicy zostaną zapoznani z podstawami prawnymi użycia środków przymusu bezpośredniego. Analizując zasadę adekwatności w kontekście użycia tych środków, omówione zostaną przypadki, w których istnieje konieczność ograniczenia praw i wolności jednostki. Przedmiotem dyskusji będzie również minimalizacja negatywnych skutków stosowania środków przymusu bezpośredniego, szczególnie w kontekście zakazu tortur i nieludzkiego traktowania. Część teoretyczna obejmie zagadnienia etyczne i moralne związane z użyciem środków przymusu oraz sposoby dokumentowania tych działań jako materiału dowodowego w kontekście badania zasadności użycia – na podstawie analizy przypadków.

Część druga szkolenia koncentruje się na aspekcie praktycznym. Uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w ćwiczeniach w dwóch turach, dlatego też zostaną podzieleni na dwie mniejsze grupy. Pierwsza grupa odbędzie ćwiczenia jako pierwsza i po ćwiczeniach zakończy szkolenie, po czym ćwiczenia rozpocznie grupa druga. Podczas zajęć praktycznych uczestnicy wykorzystają i utrwalą zdobytą wcześniej wiedzę teoretyczną. Te praktyczne ćwiczenia pozwolą uczestnikom doświadczyć na własnej skórze różnych sytuacji i scenariuszy, w których konieczne jest użycie środków przymusu bezpośredniego.

Długość szkolenia

16 godz / 2 dni

Rozmiar grupy

Min 15 / Max 20 uczestników

Forma szkolenia

Stacjonarna, część teoretyczna i praktyczna

Poziom zaawansowania

A - podstawowy

Zaświadczenia

Opcjonalnie (zaświadczenie lub dyplom o ukończeniu szkolenia, oraz w przypadku przeprowadzania egzaminu - certyfikat)

Test

Opcjonalnie (test/egzamin)

Ćwiczenia

Tak, program zakłada część praktyczną

Lokalizacja

Cała Polska

Materiały dydaktyczne

Tak, dostępne w formie papierowej jak również elektronicznej

Trener

Andrzej_Skwarski_Academy24_trener_Defence24_photo

dr Andrzej Skwarski

Adiunkt w Akademii Im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (od 2016 roku). Wcześniej wykładowca w Wojskowej Akademii Technicznej, Wyższej Szkole Społeczno – Ekonomicznej w Łodzi oraz Uniwersytecie w Białymstoku. Emerytowany oficer ABW i SKW z doświadczeniem w zakresie zwalczania korupcji, przestępczości zorganizowanej i terroryzmu. Zainteresowania naukowe: służby specjalne, metody zwalczania korupcji, problemy przestępczości zorganizowanej, zagrożenia związane z dezinformacją i infodemią. Członek rady naukowej Studium Administracji i Bezpieczeństwa oraz Kwartalnika Policyjnego oraz rady redakcyjnej Studium Bezpieczeństwa Narodowego. Autor oraz współautor licznych prac naukowych.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zapisać się na szkolenie?

W tej chwili posiadamy w ofercie szkolenia zamknięte skierowane do klienta biznesowego. Zapisanie się na tego typu szkolenie, na ten moment oznacza zgłoszenie zapotrzebowania na wybrane szkolenie i zapoczątkowuje proces ustalania i dostosowywania parametrów szkolenia do Państwa szczegółowych potrzeb.

W celu zapisania się na szkolenie zamknięte, należy wejść na stronę wybranej oferty i wybrać przycisk Zapisz się. Następnie należy wypełnić znajdujący się w tym miejscu formularz zgłoszeniowy.

Przygotowanie oferty i wyceny szkolenia poprzedzone będzie badaniem potrzeb i preferencji tak, aby nasza propozycja była w maksymalnym stopniu zgodna z Państwa oczekiwaniami.

W jaki sposób mogę poznać cenę szkolenia?

Ze względu na indywidualne podejście, każde oferowane przez nas szkolenie, dostosowujemy w maksymalnym stopniu do Państwa preferencji. W związku z tym cena szkolenia ustalana jest indywidualnie w zależności od różnego rodzaju parametrów organizacyjnych oraz merytorycznych, takich jak m.in. sala szkoleniowa czy też rozmiar grupy.

W celu poznania wyceny szkolenia zapraszamy do skorzystania z opcji Zapisz się, która znajduje się na każdej stronie szkolenia lub wybranie oferty Szkolenie Uszyte Na Miarę.

Gdzie odbywają się szkolenia?

To zależy od preferencji zamawiającego. Szkolenie możemy zorganizować w siedzibie firmy/instytucji lub wynajętej przez nas sali szkoleniowej w uzgodnionej lokalizacji.

Niektóre szkolenia ze względu na ich specyfikę wymagają specjalistycznych warunków, w związku z czym możliwość wyboru miejsca szkolenia może być w takich sytuacjach ograniczona – przykładem są tutaj szkolenia z zakresu strzelectwa, które przeprowadzamy na profesjonalnych i certyfikowanych strzelnicach.